استون

نام محصول: استون

عنوان انگلیسی: Acetone

سایر نام­ها: aceton; (CH3)2CO; 2-Propanon; propan-2-one 

فرمول شیمیایی: C3H6O

شکل ظاهری: مایع

نوع بسته بندی: بشکه­های 165-160 کیلویی

گرید: صنعتی، دارویی

ویژگی و کاربرد:

استون (که با عناوین دی متیل کتون، 2-پروپانون، دی متیل کربونیل، دی متیل فرمالدهید نیز شناخته می شود) ساده ترین، کوچکترین و مهمترین عضو خانواده کتون ها است. فرمول شیمیایی آن CH3 (CO) CH3 و ساختار آن بصورت زیر است:

استون یک حلال آلی بی رنگ، فرار، قابل اشتعال با بوی مطبوع (تا حدودی شبیه میوه ای) است. استون به طور طبیعی در گیاهان، درختان، ، گازهای آتشفشانی، آتش سوزی جنگل­ها، دود دخانیات و محل های دفن زباله وجود دارد و همچنین استون به عنوان محصول تجزیه متابولیسم چربی حیوانات تولید می­شود. این ماده معمولاً در مقادیر بسیار کمی در ادرار و خون وجود دارد. استون در دمای 95- درجه سانتیگراد ذوب می شود و در دمای 56.53 درجه سانتیگراد جوش می آورد. این ماده به راحتی در آب ، اتانول ، اتر و غیره حل می شود.

آشناترین مصرف خانگی استون به عنوان ماده مؤثر در دفع لاک ناخن است. استون همچنین برای ساخت پلاستیک ، الیاف ، داروها و سایر مواد شیمیایی استفاده می شود.

کاربرد:

  • به عنوان یک حلال برای الیاف مصنوعی و پلاستیک استفاده می شود
  • به عنوان پیشرو در متیل متاکریلات استفاده می شود
  • در صنایع دارویی در بعضی از داروها استفاده می شود
  • این ماده فرار بوده و از این رو در آزمایشگاه برای شستشوی ظروف آزمایشگاهی استفاده می شود
  • به عنوان ماده خشک کننده استفاده می شود
  • در مواد آرایشی مانند پاک کننده ناخن مورد استفاده قرار می گیرد
  • از آن در درمان آکنه استفاده می شود
  • در صنعت نساجی برای چربی زدایی از پشم و صمغ زدایی از ابریشم مورد استفاده قرار می گیرد.
  • ماده اولیه مهمی برای سنتز رزین های کتین ، آنیدیدرید استیک ، یدوفورم ، لاستیک پلی ایزوپرن ، اسید متاکریلیک ، متیل استر ، کلروفرم و رزین های اپوکسی است.
  • ماده اولیه در تولید رزین اپوکسی بیسفنول متوسط ​​A.

شرکت­های تولید کننده: 

مترون (تایوان)، کمهو (کره)، اینوس (آلمان)، (ترکیه)

 

190 Downloads

96 Downloads

118 Downloads

 

نام محصول: متیلن کلراید

عنوان انگلیسی:

سایر نام ها: DICHLOROMETHANE; Methylene chloride; Methylene dichloride

فرمول شیمیایی: CH2CL2     

شکل ظاهری: مایع

نوع بسته بندی: بشکه­های  270-250 کیلویی

گرید: صنعتی

ویژگی و کاربرد:

متیلن کلراید (که با عناوین دی کلرومتان و دی متیلن کلرید نیز شناخته می­شود) مایعی بی رنگ، فرار با بوی شیرین، نافذ و اتر مانند و غیر قابل اشتعال است.

 به عنوان حل کننده و پاک کننده رنگ مورد استفاده قرار می گیرد.

متیلن کلرید در فرآیندهای مختلف صنعتی بسیاری از صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد: سلب کردن رنگ ، ساخت داروسازی ، ساخت دفع رنگ ، تمیز کردن و دفع فلزات ، ساخت و استفاده از چسب ، تولید فوم پلی اورتان ، ساخت پایه فیلم ، تولید رزین پلی کربنات و توزیع و فرمول حلال .

کاربردها:

به عنوان یک ماده فعال در نوارهای رنگی مبتنی بر آلی

 در ساخت داروها و سایر داروها ذرات معلق در هوا برای حشره کش ها و اسپری رنگ

تکنیک های تولید برای ایجاد دانه های قهوه بدون کافئین و

برگهای چای تهیه طعم دهنده در صنایع غذایی و آشامیدنی

شرکت های سازنده:

اکثر متیلن کلراید های موجود در بازار از شرکت های چینی با برندهای ماکسی، لوکسی، جواهو، ساینوکم می­باشد از سایر برندهای موجود لوته (کره)، سامسونگ (کره) را نام برد.

نام محصول: ایزو پروپیل الکل

عنوان انگلیسی: Isopropyl alcohol (IPA)

سایر نام ها:

2-propanol, sec-propyl alcohol, IPA, isopropanol, 2-hydroxypropane; 2-Propyl alcohol; Dimethyl Carbinol; I-Propyl alcohol; Isopropanol; iso-propanol; Iso-propyl alcohol; isopropylalcohol; propan-2-ol; Secondary Propyl Alcohol; 

فرمول شیمیایی:    C3H8O

شکل ظاهری: مایع

نوع بسته بندی: بشکه­های 160 کیلویی

گرید: صنعتی، دارویی

ویژگی و کاربرد:

ایزو پروپیل الکل ( که با نام­های ایزو پروپانول الکل و­ 2- پروپانول نیز شناخته می­شود) یکی از متداولترین عضو خانواده الکل ها  و ایزومری از پروپیل الکل است . فرمول شیمیایی آن CH3CHOHCH3 or (CH3)2CHOH و ساختار شیمیایی آن به صورت زیر است:

ایزوپروپیل الکل یک ماده شیمیایی بی رنگ و قابل اشتعال است و با بوی قوی است که به صورت گسترده به عنوان حلال استفاده می­شود. خاصیت حلالیت ایزوپروپیل الکل مشابه اتیل الکل است و به آن حلال های ایزوپروپیل نیز می گویند. ایزوپروپیل الکل اولین الکل مصنوعی تجاری بود. ایزو پروپیل الکل به راحتی از واکنش استری شدن پروپیلن در حضور اسید سولفوریک و به دنبال آن هیدرولیز شدن، سنتز می شود. ایزوپروپیل الکل برای سنتز استون، مشتقات آن بکار برده می­شود.

ایزوپروپیل الکل در دمای 89- درجه سانتیگراد ذوب می شود و در دمای 5/82 درجه سانتیگراد جوش می آورد. دانسیته آن 0.786 است (در دمای 20 درجه سانتیگراد). این ماده به راحتی در آب ، اتانول ، اتر و غیره حل می شود.

ایزوپروپیل الکل در آب، اتانول، اتر و کلروفرم قابل پخش است. ایزوپروپیل الکل طیف گسترده ای از ترکیبات غیر قطبی را حل می کند. این ماده اتیل سلولز، پلی وینیل بوتیرال، بسیاری از روغن ها، آلکالوئیدها، چسب و رزین­های طبیعی را حل می کند. بر خلاف اتانول یا متانول ، ایزوپروپیل الکل با محلول های نمکی قابل اختلاط نیست و می­توان ایزوپروپیل الکل را با افزودن نمکی مانند کلرید سدیم از محلول های آبی جدا کرد. ایزو پروپیل الکل را به طور گسترده ای به عنوان یک حلال و به عنوان یک مایع تمیز کننده ، به ویژه برای حل کردن روغن ها استفاده می­کنند زیرا به سرعت تبخیر می شود ، تقریباً در مقایسه با اتانول اثری از روغن باقی نمی­گذارد و نسبت به حلال های جایگزین نسبتاً غیر سمی است.

کاربردها:

صنایع چاپ و بسته بندی

صنایع دارو سازی

صنایع ارایشی بهداشتی

صنایع خودرو سازی

شرکت­های تولید کننده: 

مترون (تایوان)، ال جی، LG (کره)، اینوس (آلمان)، پتروسول (سنگاپور)

230 Downloads

222 Downloads

ارتباط با ما از طریق واتس آپ
ارسال