نام محصول  PMMA

عنوان انگلیسی POLY METHACRYLATES

شکل ظاهری   گرانول 

نوع بسته بندی 25 کیلوگرمی

گرید CM205, IH830

برند

کشور سازنده  تایوان

معرفی:

PMMA یا اکریلیک و پلکسی گلس یک ترموپلاستیک شدیدا آمورف، شفاف و بدون رنگ است که می تواند به راحتی فرآیند شود و به بسیاری محصولات تمام شده یا نیمه تمام تبدیل شود. بسیاری از گریدهای تجاری PMMA به وسیله ی پلیمریزاسیون رادیکال آزاد تولید می شوند. اکثر گریدهای تجاری PMMA ساختار ایزومری اتاکتیک با دمای انتقال شیشه ای 125°C دارند.

ویژگی : از ویژگی های بارز PMMA سفتی، سختی و قابلیت عدم فرسایش در هوا می باشد. برای افزایش چقرمگی نیاز به اصلاح کننده های ضربه می باشد که میتواند 7 تا 10 برابر مقاومت ضربه ای بیشتری نشان دهند.

کاربرد: به دلیل شفافیت بالای این ماده، PMMA  بعنوان جایگزین برای شیشه های معمولی، تنوعی از اشکال صفحه ای، میله ای، لوله، الیاف نوری، ساختارهای معماری، چراغ خودرو، لوله های حمام و فیکسچرهای بهداشتی تنها تعداد کمی از کاربردهای آن است.

شرکتهای اصلی تولید کننده

PMMA

ARKEMA

DOW

EVONIK

KURARY

LUCITE

129 Downloads

121 Downloads

نام محصول EVA

عنوان انگلیسیETHYLENE VINYL ACETATE

شکل ظاهری  گرانول

نوع بسته بندی 25 کیلوگرمی

گرید VS430

برند LOTTE

کشور سازنده   کره

معرفی:

اتیلن وینیل استات یا EVA  کوپلیمری از اتیلن و وینیل استات است. این ماده یک ترموپلاستیک به شدت الاستیک و چقرمه است که از روشنی و وضوح و براقیت عالی با بوی کم برخوردار است.

ویژگی : EVA   خواص بسیار عالی مانند قیمت پایین، چسبندگی خوب به بسیاری از سطوح قطبی و غیر قطبی، مقاومت بالا در برابر سوراخ شدن و ترک خوردگی و همچنین مقاومت حرارتی خوب دارد. این رزین ترموپلاستیک می تواند با دیگر رزین ها مانند LDPE  و LLDPE کوپلیمره شودو یا بعنوان لایه ای از فیلمهای چند لایه شود. در آلیاژها و کوپلیمرها درصد EVA بین 2 تا 25% است. درصدهای بالاتر EVA برای کاهش دمای ذوب و بهبود عملکرد در دماهای پائین بکار می رود.

کاربرد: EVA 18%  در بسته بندی و صنایع تولید قطعات پلاستیکی کاربرد دارد. مهمترین کاربرد EVA 18% در بسته بندی لبنیات و گوشت، زیره کفش، عایق سیم و کابل، لوله ها، اسباب بازی، بسته بندی های بهداشتی و… کاربرد دارد.

تولیدکنندگان اصلی

DISTRUPOL

DUPONT

EXXONMOBILE

TOSOH

LYONDELLBASELL

 

251 Downloads

170 Downloads

 

نام محصول پلی آمید
عنوان انگلیسی POLYAMIDE
شکل ظاهری گرانول
نوع بسته بندی 25 کیلوگرمی
گرید 6 و 66* بیرنگ و مشکی* ساده و الیافدار
برند یوروتک، اپسان، پلی تم، IMS 
کشور سازنده ترکیه
معرفی:
پلی آمیدها می توانند هم با واکنش یک دی اسید و یک دی آمین تولید شوند و هم ه سیله پلیمریزاسیون حلقه گشای لاکتام ها. پلی آمیدها بصورت ترموپلاستیک های آلیفاتیک، نیمه آروماتیک و تمام آروماتیک یافت می شوند. پلی آمیدهای آلیفاتیک مهمترین طبقه ترموپلاستیک های مهندسی هستند.
ویژگی: دو پلی آمید مهم عبارتند از: نایلون 6-6 (پلی هگزامتیلن آدیپامید) و نایلون 6 (پلی کاپرولاکتام). هر دو خواص مکانیکی عالی مانند استحکام کششی بالا، انعطاف پذیری بالا و جهندگی خوب، کرنش کم و استحکام ضربه بالا دارند. هر دو دمای ذوب و دمای انتقال شیشه ای بالا دارند که موجب بالا بودن خواص مکانیکی در دماهای بالاتر می شود. به عنوان مثال دمای شکست حرارتی (HDT) پلی آمید 6-6 بین 180°C تا 240°C است که بالاتر از پلی کربنات ها و پلی استرهاست. پلی آمیدها همچنین در برابر حلال ها و روغن ها مقاومت خوبی دارند. یزرگترین محدودیت پلی آمیدها حساسیت به رطوبت است که موجب می شود خواص مکانیکی تغییر کند. به عنوان مثال استحکام کششی پلی آمید مرطوب 50 درصد کمترد از پلی آمید خشک است. پلی آمید مهم دیگر نایلون 12-6 است. این نوع پلی آمید به دلیل داشتن گروه بزرگتر متیلن در شاخه اصلی آب دوستی کمتری نسبت به نایلونهای 6 و 6-6 دارد. این پلی آمید مقاومت به رطوبت، پایداری ابعادی و خواص الکتریکی بهتری دارد اما درجه کریستالینیتی و دمای ذوب و خواص مکانیکی کمتری دارد. دیگر پلی آمیدهای تجاری در دستری نایلون 6-4 ، 10-6 و 11 می باشد.

کاربردها: صنایع اتومبیل سازی، پوشش سیم و کابل، فن های خنک کننده، ورودی های هوا، داکت های هوای توربو، پوشش های موتور، چرخ دنده ها، پمپ ها، لوازم خانگی و بسیاری قطعات الکتریکی و الکترونیکی مانند سوکت ها، سوئیچ ها و پلاگ ها و….

شرکت های اصلی تولید کننده: 

پلی آمید
HONEYWELL
BASF
EVONIK

271 Downloads

173 Downloads

136 Downloads

204 Downloads

نام محصول PBT

عنوان انگلیسی  POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE

شکل ظاهری   گرانول

نوع بسته بندی 25 کیلوگرمی

گرید ساده و الیافدار

برند EPSON, EUROTEC, BLUESTAR

کشور سازنده  ترکیه و چین

معرفی:

PBT   دومین پلی استر تجاری مهم است. یک ترموپلاستیک نیمه آروماتیک است که به راحتی قالبگیری و شکل دهی می شود. بسته به سرعت سرمایش و فرآیند قالبگیری ساختار آمورف یا نیمه کریستالی دارد.

ویژگی: PBT خواص بسیار جذابی مانند استحکام و چقرمگی بالا، سابش خوب و مقاومت حرارتی عالی، کرنش کم در دماهای بالا و مقاومت شیمیایی خوب دارد. پایداری ابعادی عالی بخصوص وقتی با الیاف شیشه تقویت می شود دارد.

کاربرد: صنایع خودروسازی، الکتریکی مانند کانکتورها، صفحه کلیدها، سوئیچ ها، جعبه تقسیم  و پوشش های کابل نوری

بزرگترین تولیدکننده های PBT در دنیا: 

BASF

DUPOUNT

SABIC

MITSUBISHI

123 Downloads

120 Downloads

118 Downloads

127 Downloads

نام محصول POM

عنوان انگلیسی POLYOXYMETHYLENE

شکل ظاهری   گرانول 

نوع بسته بندی  25 کیلوگرم

گرید FM090, K300

برند   FORMOCON, KOLON

کشور سازنده   تایوان و کره

معرفی و ویژگی:

POM  که اغلب پلی فرمالدهید یا استال نامیده می شود از مهمترین ترموپلاستیکهای با کریستالینیتی بالا، سفتی، سختی و کرنش کم تحت تنش شناخته می شود. این پلیمر ضریب اصطکاک کم و مقاومت شیمیایی عالی دارد. همچنین پایداری حرارتی و مقاومت در برابر شعله متوسطی دارد. POM  و کوپلیمرهایش اغلب بهترین انتخاب برای کاربردهایی استفاده می شوند که نیاز به اصطکاک کم، تلورانس ابعادی کم و ضربه پذیری بالا و مقاومت خزش بالا هستند.این ماده به روش قالبگیری تزریقی به قطعات تزریقی تبدیل می شود.

کاربرد: قطعات مکانیکی، قطعات خودرو، سخت افزار، ماشین آلات ،اجزای الکتریکی و الکترونیکی.

چرخ دنده ها، یاتاقان ها، غلطک ها، خطوط انتقال دهنده، پمپ ها، فیلترهای خانگی، شیرها و دریچه های گردش هوا، پمپ های سوخت، قطعات فن خنک کننده، دستگیره های در و…

شرکتهای اصلی تولید کننده:

DELRIN

DURACON

CELCON

ULTRAFORM

134 Downloads

138 Downloads

121 Downloads

نام محصول PC   

عنوان انگلیسی  POLYCARBONATE

شکل ظاهری     گرانول 

نوع بسته بندی   25 کیرمی

گرید 1100, 1100U, 0710U, 1012U

برند Honam و خوزستان

کشور سازنده   کره و ایران

 معرفی:

پلی کربنات ها از واکنش دی هیدروکسی و فوسژن با حذف کلرید هیدروژن تولید می شود. مهمترین دی ال بیس فنول A (BPA)  است. پلی کربنات ها بزرگتریت حجم فروش را در بین ترموپلاستیک های مهندسی دارند. این ماده یک نوع پلیمر آمورف است که به راحتی می تواند قالبگیری و شکل دهی حرارتی شود.

ویژگی : پلی کربنات ها بالاترین سطح پخش نور و بالاترین چقرمگی و همچنین از پایداری ابعادی خوب و مقاومت به خزش عالی برخوردارند. از معایب PC می توان به تمایل آن به زردشدگی آن در مقابل اشعه UV اشاره کرد که برای رفع این مشکل، پلی کربنات ها را با جاذب های UV مانند بنزوتری آزول ها و هیدروکسی فنیل تری آزول ها ترکیب می کنند.

کاربرد: کلاه ایمنی، دیسک فشرده، لوازم خانگی، شیشه دار کردن پنجره، در و محافظ های صفحه، عینک آفتابی، قطعات اتومبیل و ….

پلی کربنات های تجاری:

BAYER

STYRON

SABIC

128 Downloads

139 Downloads

131 Downloads

ارتباط با ما از طریق واتس آپ
ارسال