اسلایم اسباب بازی از چه مواد شیمیایی و چطور ساخته می‌شود؟

اسلایم اسباب بازی از چه مواد شیمیایی و چطور ساخته می‌شود؟ این سوالی است که ممکن است برای بسیاری از والدین که قصد دارند برای کودکان خودشان اسلایم بخرند ممکن است پیش بیایید.

اسلایم که به‌ عنوان اسباب بازی کودکان و ابزاری برای کاهش استرس بزرگسالان بسیار محبوب شده، ماده‌ای منحصر‌به‌فرد و متشکل از یک پلیمر متقاطع است. این ماده به‌ عنوان یک ماده «مایع» طبقه‌بندی می‌شود.

مواد اسلایم اسباب بازی معمولا از ترکیب محلول‌ های پلی وینیل الکل با یون‌های بورات ساخته می‌شوند. این مواد اغلب دارای بوی نامطبوع، رنگ سبز و سرد و لزج هستند.

اسلایم رنگین کمانی در دست

اسلایم چیست و چگونه ساخته می‌شود؟

اسلایم یک سیال غیر نیوتنی به حساب می‌آید. سیال غیر نیوتنی نه مایع و نه جامد است. می‌توان آن را مانند یک جامد در دست گرفت. چنین ماده‌ای مانند یک مایع ترشح هم می‌کند. اسلایم شکل خاصی ندارد و می‌تواند شکل خود را تغییر می‌دهد تا هر ظرفی را که در آن قرار می‌گیرد، پر کند.

با این حال، به دلیل خاصیت ارتجاعی که دارد، می‌توان آن را مانند یک توپ نیز پرتاب کرد.

بیش از یک روش برای تهیه اسلایم وجود دارد. دو ماده اصلی ژل بازی اسلایم، یکی وینیل الکل و دیگری محلولی از بوراکس است که حل می‌شود و یون‌های بورات را تشکیل می‌دهد. پس از ترکیب و واکنش این دو ماده شیمیایی با هم، پلیمری متقاطع شکل می‌گیرد. پیشنهاد می‌کنیم اگر میخواهید در مورد مواد اولیه شیمیایی بیشتر بدانید، بد نیست سری به صفحه خرید مواد اولیه شیمایی به صورت عمده بزنید.

نمایی از اسلایم اسباب بازی در که در دست فشرده شده است.

اسلایم اسباب بازی از چه مواد شیمیایی تشکیل می‌شود؟

فراوان‌ترین ماده در اسلایم، آب است که به طور معمول بیش از 90 ٪ فرمول آن را تشکیل می‌دهد. به طور کلی، از آب دیونیزه شده در ساخت آن استفاده می‌شود. آب به عنوان رقیق‌کننده، قوام مایع خود را به اسلایم می‌دهد.

به شیمی علاقه داری؟ این رو هم بخون:   8 روش ساده استخراج طلا با مواد شیمیایی

مواد پلیمری از دیگر مواد اسلایم اسباب بازی هستند. از متداول‌ترین این مواد شیمیایی، پلی وینیل الکل (PVA) را می‌توان نام برد. PVA یک پلیمر زنجیره‌ای طولانی با ستونی از مولکول‌های کربن با گروه‌های هیدروکسیل (OH) متعدد است. در یک فرمول اسلایم معمولی، حدود 2 ٪ PVA استفاده می‌شود.

پلیمر مشابه دیگر در ساخت اسلایم، پلی وینیل استات (PVAC) است. این ماده آرایش شیمیایی کمی متفاوت دارد. اما با اضافه شدن یک عامل ژل، همانند PVA رفتار می‌کند. برخی از پلیمرهای “طبیعی” نیز می‌توانند برای تولید اسلایم استفاده شوند.

از جمله مواد طبیعی پلیمری، آدامس گوار حاصل از دانه گیاه گوار و متیل سلولز حاصل از ذرت را می‌توان نام برد. اگر به پلیمر ها علاقه دارید، حتما سعی کنید به دسته بندی ما تحت عنوان قیمت و خرید انواع پلیمر ها سری بزنید.

یک اسلایم سبز رنگ در دستان یک کودک

در مواد اسلایم اسباب بازی یک عامل ژلی برای ارائه رفتار مایع غیر نیوتونی مورد نیاز است. در فرمولاسیون اسلایم، از بورات سدیم (بوراکس) استفاده می‌شود. به طور معمول، بورات سدیم حدود 2 ٪ از محصول نهایی را تشکیل می‌دهد. نسبت پلیمر به ماده ژل، یکی از عوامل تعیین قوام اسلایم اسباب بازی است.

افزودنی‌های رایج دیگر در ساخت اسلایم اسباب بازی

به مواد اسلایم اسباب بازی برای بهبود رنگ و بو، ترکیبات دیگری نیز اضافه می‌شود. به طور کلی، مواد پلیمری مورد استفاده در ساخت اسلایم، بی‌رنگ هستند. بنابراین، انواع رنگ‌ها به ترکیبات آن اضافه می‌شود تا رنگ محصول تغییر کند. این رنگ‌ها به طور معمول رنگ‌های غذایی دارای مجوز وزارت بهداشت هستند.

به شیمی علاقه داری؟ این رو هم بخون:   بتن با الیاف شیشه (GFRC) چیست و کجا کاربرد دارد؟

برای بهبود بوی اسلایم، به آن اغلب عطر اضافه می‌شود. عطرها از مواد روغنی بی‌ثبات تشکیل شده‌اند. از آنجا که آلودگی اسلایم ناشی از قالب و باکتری‌ها امکان‌پذیر است، مواد نگهدارنده مانند فرمالدئید یا متیل پارابن نیز برای جلوگیری از رشد میکروبی به آن اضافه می‌شوند.

علاوه بر این، اسیدها یا پایه‌های مختلف ممکن است برای کنترل pH اسلایم مورد استفاده قرار گیرند.

آیا مواد شیمیایی اسلایم برای کودکان خطرناک هستند؟

این سوال با انتشار گزارش‌های خبری در مورد سوختگی و بثورات پوستی کودکانی که با اسلایم بازی می‌کردند، مطرح شد. برخی از مواد اسلایم اسباب بازی برای کودکان خطرناک محسوب می‌شوند. مقصر بالقوه این اتفاق نیز بوراکس موجود در اسلایم است که به عنوان بورات سدیم نیز شناخته می‌شود.

بوراکس را در محصولاتی مانند لوازم پاک‌کننده و شوینده‌های لباسشویی پیدا خواهید کرد. اگر بوراکس به مقدار زیاد خورده شود، می‌تواند مضر باشد.

وبسایت newscientist.com در مورد این ماده موجود در اسلایم تحقیقی کرده است و بیان می‌کند که:

“گزارشی از گروه های مصرف کننده دریافته است که برخی از اسلایم هایی که به صورت آنلاین در بریتانیا خریداری می شوند، تا چهار برابر غلظت مجاز حاوی بوراکس هستند! این می‌تواند در صورتی که بر روی اسباب بازی ها نظارتی وجود نداشته باشد، بسیار خطرناک باشد.”

بوراکس ممکن است برای سلامتی چه مضراتی داشته باشد؟

بوراکس یک محرک شناخته شده است که می‌تواند پوست، چشم‌ها، بینی و گلو را تحت تاثیر قرار دهد. اگر این ماده بلعیده شود، می‌تواند دستگاه گوارش را تحریک کند و منجر به ناراحتی معده، استفراغ، اسهال یا سایر ناراحتی‌های دستگاه گوارش شود.

نمایی از ماده پودر سفید بوراکس

اگر بوراکس به مقدار زیاد خورده شود، می‌تواند کشنده باشد. دوز کشنده آن بین 15 تا 20 گرم برای بزرگسالان و 5 تا 6 گرم برای کودکان تخمین زده می‌شود که آن هم اگر در مدت زمان کوتاهی، مصرف شود.

همچنین ممکن است این ماده از طریق پوست آسیب‌دیده در اثر بریدگی، سوختگی، اگزما یا سایر تحریکات در صورت استفاده مکرر جذب شود.

در نهایت، باید بدانید مقادیری که در این محصولات استفاده می‌شوند، بسیار کمتر از سطوحی هستند که احتمالا خطرات جدی را مشاهده کنید. بنابراین برای اکثر کاربران، محتمل‌ترین نوع نگرانی‌، تحریکات پوستی است.

به شیمی علاقه داری؟ این رو هم بخون:   مواد اولیه پلاستیک چیه؟ آشنایی با مواد اولیه پلاستیک

توصیه‌های جدی برای ساخت یا بازی با اسلایم

اول از همه به شما توصیه می‌کنیم حتما از فروشگاه های معتبر اسلایم تهیه کنید، همچنین توجه کنید که اسلایمی که قرار است خریداری کنید، بیشتر از مقدار مجاز حاوی بوراکس نباشد. در مرحله دوم اگر شما قصد دارید خودتان به صورت دستی در خانه اسلایم بسازید، حتما حتما سعی کنید نکات ایمنی را رعایت کنید.

دو کودک در حال بازی با اسلایم

توصیه‌های زیر برای بازی کودکان با اسلایم یا ساخت اسلایم در منزل را جدی بگیرید:

  • بوراکس را دور از دسترس کودکان کوچک نگه دارید و آن را با احتیاط جمع کنید تا گرد و غبار کمتری ایجاد شود (ذرات می‌توانند برای چشم، گلو و بینی تحریک‌کننده باشند).
  • هنگام مخلوط کردن مواد اسلایم اسباب بازی دستکش بپوشید و بلافاصله دست‌های خود را بشویید. همچنین شستن دست‌ها پس از بازی با آن، توصیه ‌می‌شود.
  • در طول فرآیند ساخت اسلایم در منزل، اجازه خوردن یا نوشیدن هیچ چیز دیگر را به کودک ندهید.
  • برای بچه‌های کوچکتری که مستعد قرار دادن چیزهای مختلف در دهان خود هستند، به دنبال دستور العمل‌های جایگزین اسلایم باشید که خوراکی هستند. همچنین می‌توان آن را با موادی مانند نشاسته ذرت، مکمل‌های فیبر رژیمی، شیر تغلیظ شده و مخلوط نوشیدنی‌های پودری تهیه کرد.
  • اگر کودک شما زخم باز یا بریدگی دارد، از اسلایم صرف نظر کنید.
  • مدت زمانی را که کودکتان در روز با اسلایم بازی می‌کند، محدود کنید. (30 دقیقه تا یک ساعت).

جمع‌بندی نهایی

در سال‌های اخیر، بازی با اسلایم در بین کودکان و بزرگسالان بسیار رایج شده و اسباب بازی‌های زیادی با این ماده به شکل‌های مختلف در بازار موجود هستند. مواد اسلایم اسباب بازی شامل مواد پلیمری و اسانس رنگ و عطر می‌شود.

در بین این ترکیبات، ماده بوراکس خاصیت کشسانی و ژل مانند به اسلایم می‌دهد. همین ماده در ساخت پودر و صابون‌های شستشو نیز به کار می‌رود. تماس با مقادیر زیاد آن، سمی و خطرناک خواهد بود. اما میزان این ماده در ساخت اسلایم بسیار کم است و خطری برای بازی کودکان ندارد. برای مطالعه بیشتر پیشنهاد می‌کنیم این مقاله وبسایت stanfordchildrens.org را بخوانید.

نظر شما در مورد این اسباب بازی کودکان چیست؟ خوشحال می‌شویم اگر در بخش کامنت ها نظرات یا سوالات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

ممنون که تا انتها همراه ما بودید.

 

نویسنده