آب اکسیژنه چیست؟ معرفی 22 تا از کاربردها و فواید آب اکسیژنه

برای حداقل یک قرن، آب آکسیژنه (هیدروژن پروکسید) به طور گسترده به عنوان یک پاک‌کننده فوق‌العاده توسط همه افراد از خانم‌های خانه‌دار گرفته تا جراحان ارتوپد مورد استفاده قرار گرفته است. اما کدام کاربردها و فواید این محصول هنوز هم توسط علم پشتیبانی می‌شوند و کدام یک را باید قدیمی یا حتی خطرناک در نظر گرفت؟

با بسپار مارکت همراه باشید تا 22 مورد از مهم‌ترین کاربردهای هیدروژن پروکسید را به شما معرفی کنیم.

فهرست مطالب نمایش

آب اکسیژنه چیست؟

هیدروژن پروکسید ممکن است یک محصول قدیمی به نظر برسد، اما قطعا یک درمان خانگی و طبیعی به شمار نمی‌رود؛ اما یک منبع مورد اعتماد از مواد شیمیایی خانگی محسوب می‌شود. درست است که این ماده فقط با اضافه کردن یک مولکول اکسیژن اضافی به آب تولید می‌شود؛ اما این مولکول اضافی می‌تواند آن را به یک اکسیدکننده بسیار قوی تبدیل کند.

به همین دلیل است که آب اکسیژنه یک پاک‌کننده همه‌کاره به شمار می‌رود و به همین خاطر هم باید با احتیاط از آن استفاده کرد. هیدروژن پروکسید در تماس با هوا یا آب به سرعت و به راحتی تجزیه می‌شود، بنابراین از مواد شیمیایی کلردار ایمن‌تر است.

چندین نمونه آب اکسیژنه یا همان هیدروژن پروکسید با درصد خلوص متفوات

دیگر اطلاعات کلی در مورد آب اکسیژنه

آب اکسیژنه یا همان هیدروژن پراکسید (هیدروژن پروکسید) با ترکیب شیمیایی H2O2 یک ماده شیمیایی است که در صنایع مختلف کاربرد های بسیاری دارد. از آنجایی که این ماده خواصی مشابه اسید ها را دارد، آن را به نوعی یک اسید ضعیف می‌نامند. از ویژگی های این ماده باید به موارد زیر اشاره کنیم:

  • مایعی است بی رنگ و شفاف و کم رنگ.
  • در دمای ۱۵۰ درجه سانتی گراد به جوش می‌آید.
  • ویسکوزیته آب اکسیژنه از آب بالاتر است و از آب، ۴۰ درصد سنگین‌تر و یا چگال‌تر است.
  • بوی آن شباهت زیادی به بوی اسید نیتریک دارد.
  • از جمله خواص مهم آن، آلوده نکردن آب و خاک است.

در این مقاله ما کاربرد های آب اکسیژنه را در 4 بخش شرح دادیم:

  • کاربردهای آب آکسیژنه در خانه‌داری
  • کاربردهای آب اکسیژنه در باغبانی
  • کاربردهای آب اکسیژنه در سلامتی و پزشکی
  • کاربردهای آب اکسیژنه در صنایع مختلف

کاربردهای آب آکسیژنه در خانه‌داری

هیدروژن پروکسید یک ماده شیمیایی خانگی است که می‌تواند با خیال راحت برای نظافت منزل شما استفاده شود. اگر از آن برای ضدعفونی سطوح، محصولات و سایر اقلام خانه خود استفاده کنید، می‌تواند احتمال بیمار شدن افراد خانواده را کاهش دهد.

فرمول شیمیایی هیدروژن پروکسید یا همان آب اکسیژنه، H2O2 است.

تمیز کردن سطوح و لوازم خانه به وسیله اسپری آب اکسیژنه تمیز کننده بر روی آنها

هیدروژن پروکسید یا همان آب اکسیژنه از مواد شیمیایی مهم است، اگر شما قصد خرید مواد اولیه شیمیایی را دارید، حتما به صفحه لینک شده یک سر بزنید. در اینجا به مهم‌ترین کاربردهای هیدروژن پروکسید در نظافت و خانه‌داری اشاره می‌کنیم.

1. تمیز کردن ماشین ظرف‌شویی

تمیز کردن ماشین ظرفشویی به وسیله آب اکسیژنه

می‌توان این محصول شیمیایی را برای از بین بردن کپک و قارچ‌های درون ماشین ظرف‌شویی استفاده کرد. بدین منظور باید آن را در قسمت‌های داخلی ماشین ظرف‌شویی خود اسپری کنید. زیرا رطوبت می‌تواند مدت‌ها پس از اتمام یک چرخه شستشو در مهروموم لاستیکی، گوشه‌ها و شکاف‌های سبد ظروف باقی بماند.

آمار ها و مطالعات به نقل از وبسایت healthline.com، نشان می‌دهند 83 درصد از ماشین‌های ظرف‌شویی دارای قارچ هستند و 47 درصد از آن‌ها نیز مخمر سیاهی به نام E. dermatitidis را در خود جای داده‌اند. همه این موارد می‌توانند برای انسان مضر باشند. این موجودات مضر در درجه اول در مهروموم لاستیکی ماشین ظرف‌شویی ظاهر می‌شوند.

شما می‌توانید از محلول هیدروژن پروکسید و جوش‌شیرین جهت ساختن یک بمب تمیزکاری و معطر برای ماشین ظرف‌شویی استفاده کنید.

2. تمیز کردن سینک ظرف‌شویی

تمیز کردن سینک به وسیله هیدروژن پروکسید (آب اکسیژنه)

بسیاری از وبلاگ‌های مراقبت از خانه این ترفند را برای تمیز کردن سینک آشپزخانه توصیه می‌کنند. سطح سینک خود را خیس کنید، سپس سطح آن را با جوش‌شیرین که روی یک اسفنج پاشیده شده است، بمالید. هنگامی که تمام سطح را تمیز کردید، سه درصد آب اکسیژنه را روی سینک بریزید و اجازه دهید قبل از شستشو مدتی روی آن بماند.

3. ضدعفونی پیشخوان و تخته برش گوشت

تمیز کردن سطوح سخت مانند پیشخوان‌ها به مدت 10 دقیقه با هیدروژن پروکسید رقیق‌نشده در کشتن باکتری‌های E. coli و Salmonella مفید خواهد بود. همچنین خیساندن تخته‌های برش گوشت چوبی به مدت 10 دقیقه در هیدروژن پروکسید سه درصد برای از بین بردن میکروب‌ها بسیار مفید است.

4. شستن سبزیجات و افزایش عمر مفید آن‌ها

باغبانان ارگانیک استفاده از یک‌چهارم فنجان هیدروژن پروکسید سه درصد در هر گالن آب را برای کمک به حذف باکتری‌ها از سبزیجات توصیه می‌کنند. اگر سبزیجات با پوست لطیف مانند کاهو را می‌شویید، آن‌ها را فقط 20 دقیقه در محلول بخیسانید و سپس آبکشی کنید.

آب اکسیژنه برای تمیزی و درخشش گیاهان نیز کاربر دارد

هویج، سیب‌زمینی و سایر سبزیجات با پوست سفت را می‌توان 30 دقیقه قبل از شستشو و خشک کردن در این محلول خیساند. از آنجایی که باکتری‌ها باعث قهوه‌ای شدن سبزیجات و میوه‌ها می‌شوند، اعتقاد بر این است که خیساندن آن‌ها در محلول آب اکسیژنه می‌تواند آن‌ها را برای مدت طولانی‌تری در یخچال شما تازه نگه دارد.

5. آبکشی ظروف آشپزی

اگر ورقه‌ها، قابلمه‌ها و تابه‌های شیرینی‌تان لایه‌ای قهوه‌ای از مواد پخته‌شده دارند، باید روی آن‌ها جوش‌شیرین بپاشید و اجازه دهید یک تا سه ساعت قبل از پاک کردن خیس بخورند. سپس آن‌ها را با پاشیدن هیدروژن پروکسید سه درصد آبکشی کنید.

شاید بی ربط باشد اما در این قسمت باید بگوییم که اگر نیاز به خرید عمده الیاف شیشه (فایبرگلاس) داشتید، می‌توانید به صفحه لینک شده مراجعه کنید.

6. خلاصی از شر میکروب‌های سطل زباله

پس از شستن سطل زباله با آب و صابون، کل سطل را با محلول 1 به 1 هیدروژن پروکسید و آب اسپری کنید. سپس اجازه دهید سطل زباله برای چند ساعت در آفتاب خشک شود. همان‌طور که پروکسید سطوح را تمیز می‌کند، به حذف میکروب‌ها از سطل زباله شما کمک خواهد کرد.

7. ضدعفونی کامل سرویس بهداشتی

استفاده از آب اکسیژنه به همراه دستکش برای تمیز کردن سرویس بهداشتی

آب اکسیژنه در از بین بردن میکروارگانیسم‌ها ازجمله باکتری‌ها، مخمرها، قارچ‌ها، ویروس‌ها و هاگ‌ها موثر است و این امر، آن را به انتخاب خوبی برای تمیز کردن سرویس بهداشتی تبدیل می‌کند. برای تمیز کردن توالت باید یک‌دوم فنجان هیدروژن پروکسید سه درصد را به سرویس بهداشتی خود اضافه کنید تا میکروب‌ها را از بین ببرد و سطح توالت شما را سفید کند. باید آن را به مدت 20 دقیقه روی سنگ توالت بگذارید تا نتیجه کامل آن را مشاهده کنید.

برای تمیز کردن هفتگی دوش و وان نیز از یک فنجان جوش‌شیرین، یک‌چهارم فنجان سرکه سفید، به اضافه یک یا دو قاشق غذاخوری هیدروژن پروکسید استفاده کنید. اگر از محلول پروکسید استفاده می‌کنید، برای محافظت از پوست خود حتما دستکش بپوشید، زیرا این ماده می‌تواند باعث قرمزی و سوزش پوست شود.

8. براق کردن آینه‌ها و سطوح شیشه‌ای

محلول آب و هیدروژن پروکسید با نسبت 1 به 1 می‌تواند آینه‌ها و سطوح شیشه‌ای را براق کند. شما باید این محلول را روی سطوح شیشه‌ای اسپری کنید، سپس آن را با پارچه بدون پرز یا روزنامه پاک کنید تا کاملا تمیز شود.

9. سفید کردن ظروف چینی قدیمی

اگر پایه‌های ظروف چینی شما زرد شده‌اند‌، می‌توانید آن‌ها را ابتدا با جوش‌شیرین بپوشانید، سپس با یک اسفنج اشباع‌شده با آب اکسیژنه سه درصد سفید کنید.

کاربردهای آب اکسیژنه در باغبانی

با توجه به منابع مورد اعتماد مانند مرکز کنترل بیماری‌های آمریکا (CDC)، هیدروژن پروکسید می‌تواند مخمرها، قارچ‌ها، باکتری‌ها، ویروس‌ها و هاگ‌های کپک گیاهان را از بین ببرد. البته این ماده در کاربردهای مختلف باید با غلظت‌های خاصی استفاده شود. همچنین مدت زمان مورد نیاز آن برای کشتن میکروارگانیسم‌های مختلف کاملا متفاوت خواهد بود.

در ادامه به کاربردهای اصلی آب اکسیژنه در باغبانی اشاره خواهیم کرد.

1. جوانه زدن سریع‌تر بذرها

جوانه زدن سریع‌تر بذرها با آب اکسیژنه

مطالعات متعدد نشان داده‌اند خیساندن بذرها در آب آکسیژنه یک تا سه درصد می‌تواند پوشش بذرها را نرم کند تا زودتر شروع به جوانه زدن کنند. اگر می‌خواهید شانس رشد گیاه را افزایش دهید، می‌توانید بذرها را قبل از کاشت آن‌ها به مدت 20 دقیقه در هیدروژن پروکسید بخوابانید.

بد نیست بدانید که به وسیله ماده تیتان هم می‌توانید به افزایش قطر برگ گیاهان کمک کنید. در مورد خرید تیتان به صورت عمده در صفحه لینک شده توضیحاتی را داده ایم.

2. پاک کردن جلبک‌ها از آب حوضچه

پاک کردن جلبک‌ها از آب حوضچه

اگر یک آب‌نما یا حوضچه دارید، می‌توانید با خیال راحت جلبک‌های مضر آب را به وسیله هیدروژن پروکسید تصفیه کنید. کارشناسان باغبانی از یک‌دوم فنجان هیدروژن پروکسید سه درصد برای پاک‌سازی یک حوضچه 90 گالنی استفاده می‌کنند.

البته که به خاطر داشته باشید که این مورد کمی بیشتر از توضیحات کوتاه ما زمان بر است، برای دیدن پروسه کامل می‌توانید به وبسایت Wikihow و مقاله ای تحت عنوان «چگونه جلبک ها را از حوضچه بدون آسیب رساندن به ماهی ها خارج کنیم؟» را بخوانید.

3. درمان گیاهان مبتلا به عفونت قارچی

اگر سبزیجات باغچه شما از کپک پودری یا سایر عفونت‌های قارچی رنج می‌برند، می‌توانید آن‌ها را با محلول هیدروژن پروکسید درمان کنید. برای این کار باید چهار قاشق چای‌خوری آب آکسیژنه را در یک پیمانه آب مخلوط و روی گیاهان اسپری کنید. توجه داشته باشید که غلظت‌های قوی‌تر می‌توانند برگ‌های ظریف را بسوزانند، بنابراین از این ماده با احتیاط استفاده کنید.

4. ضدعفونی کردن محصولات زراعی

محصولات زراعی، باید تحت یک فرآیند تمیز کردن کامل قرار گیرند. زیرا وقتی یک محصول برداشت می‌شود، با میلیون‌ها باکتری و میکروب پوشیده است. در عین حال، برخی صنایع از آفت‌کش‌ها برای پاک‌سازی محصولات استفاده می‌کنند. با این حال، استفاده از این آفت‌کش‌ها برای انسان ضرر دارد.

با شستن و تمیز کردن محصولات زراعی با هیدروژن پروکسید، اکثر باکتری‌های مضر و آفت‌کش‌ها شسته می‌شوند. هیدروژن پروکسید با ترکیبات مضر آفت‌کش‌ها واکنش می‌دهد و آن‌ها را بی‌اثر می‌کند. علاوه بر این، با کاهش تعداد باکتری‌ها از فساد و پوسیدگی زودهنگام محصولات زراعی جلوگیری خواهد کرد.

کاربردهای آب اکسیژنه در سلامت انسان

به‌طور کلی، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) استفاده از هیدروژن پروکسید در دوزهای پایین را برای انسان در دسته محصولات ایمن طبقه‌بندی می‌کند. اما FDA هشدار می‌دهد که استعمال این ماده شیمیایی روی پوست ممکن است باعث تحریک، سوزش و تاول شود.

همچنین اگر به چشم شما وارد شود، می‌تواند باعث سوزش یا حتی ساییدگی قرنیه شود.

کاربردهای آب اکسیژنه در سلامتی و پزشکی

اگرچه این ماده زمانی برای ضدعفونی بریدگی‌ها و زخم‌ها استفاده می‌شد، اما امروزه برای این منظور توصیه نمی‌شود. همچنین تنفس آن در غلظت‌های بالاتر نیز می‌تواند باعث تحریک راه‌های هوایی، سفتی در قفسه سینه، گرفتگی صدا یا تنگی نفس شود.

درنهایت بلع آب اکسیژنه به‌ویژه در غلظت‌های بالا می‌تواند باعث استفراغ، التهاب یا آسیب به اندام‌های داخلی شود. استفاده از هیدروژن پروکسید در کاربردهای زیر توسط علم تایید شده است.

1. استریل کردن برس‌های آرایش

پس از شستن آرایش اضافی از روی برس‌ها با یک شامپوی ملایم، آن‌ها را به مدت 10 دقیقه در یک کاسه آب با یک قاشق چای‌خوری هیدروژن پروکسید سه درصد خیس کنید. همچنین از این محلول می‌توانید برای تمیز کردن پدهای فرکننده مژه هم بهره ببرید.

البته برای محافظت از چشمان خود، هرگونه باقیمانده محلول را به طور کامل بشویید.

2. ضدعفونی کردن مسواک

تمیز کردن مسواک و ضد عفونی آن با ماده آب اکسیژنه

انجمن دندانپزشکی آمریکا می‌گوید قرار دادن مسواک‌ها در سرویس‌های بهداشتی یا حمام، آن‌ها را در معرض کلیفرم مدفوع و سایر باکتری‌ها قرار می‌دهد. مقادیر اندکی از این باکتری‌ها معمولا مشکلاتی برای سلامتی ایجاد نمی‌کنند، اما اگر اهل ریسک نیستید، مسواک خود را در هیدروژن پروکسید خیس کنید.

یک مطالعه در سال 2009 نشان داد که شستشوی مسواک با این ماده می‌تواند تعداد باکتری‌ها را تا 85 درصد کاهش دهد.

3. سفید کردن دندان‌ها

استفاده از هیدروژن پروکسید به صورت یک یا دو بار در هفته برای تمیز کردن دندان ها توصیه می‌شود.

این روزها داشتن لبخند زیبا تقریبا در صدر خواسته‌های همه افراد قرار دارد. بنابراین بازار مملو از محصولاتی است که از آب اکسیژنه برای سفید کردن دندان‌ها استفاده می‌کنند. البته غلظت این محصولات متفاوت است، به‌طوری که برخی از محصولات موجود دندانپزشکی ممکن است حاوی 10 درصد هیدروژن پروکسید باشند.

استفاده از هیدروژن پروکسید به صورت یک یا حداکثر دو بار در هفته برای تمیز کردن دندان ها توصیه می‌شود! مطالعات معتبر نشان می‌دهند که این محصولات در صورت استفاده صحیح، برای سفید کردن دندان‌ها موثر و ایمن هستند.

4. شفافیت بیشتر رنگ مو

به‌طور کلی، استفاده از هیدروژن پروکسید در رنگ‌ موهای تجاری بی‌خطر تلقی می‌شود. اگرچه تحقیقات نشان می‌دهند که سوختگی‌های شیمیایی جدی حتی در سالن‌های حرفه‌ای نیز ممکن است رخ بدهند. در واقع، استفاده زیاد از پروکسید در رنگ مو می‌تواند به موهای شما آسیب برساند.

بنابراین، قبل از استفاده پروکسید با یک آرایشگر آموزش‌دیده صحبت کنید تا از پوست و موی شما محافظت شود.

به شیمی علاقه داری؟ این رو هم بخون:   معرفی 6 تا از کاربرد های استون صنعتی و آزمایشگاهی

بد نیست بدانید که مواد شیمیایی همانند اورزیل نیز در صنایع مختلفی همانند صنایع آرایشی و بهداشتی بسیاری کاربرد دارند. اورزیل همچنین در صنعت داروسازی هم کاربرد فراوانی دارد؛ پیشنهاد می‌کنیم اگر می‌خواهید بیشتر بدانید به صفحه مشاهده قیمت و خرید اورزیل مراجعه کنید.

کاربردهای آب اکسیژنه در صنایع

نمایی از سهم بازار ماده هیروژن پروکسید در سال 2020 در صنایع مختلف

تصویر بالا نمایی از سهم بازار ماده هیروژن پروکسید در سال 2020 در صنایع مختلف است.

همانطور که در تصویر هم می‌بینید، ماده آب اکسیژنه به شدت در صنایع مختلف کاربرد دارد و سهم بازاری بالغ بر بیش از 1.4 میلیارد دلار در دنیا دارد.

آب اکسیژنه به دلیل تطبیق‌پذیری بالای آن به طور گسترده در صنایع مختلف استفاده می‌شود. این ماده وزن مولکولی پایین و ضایعات سمی کمی دارد یا اصلا ضایعات سمی تولید نمی‌کند. هیدروژن پروکسید فقط بر اساس این دو عامل از همتایان خود کارآمدتر است. برخی از رایج‌ترین کاربردهای هیدروژن پروکسید در صنایع به شرح زیر هستند.

1. عامل اکسیدکننده در طول سنتز شیمیایی

هیدروژن پروکسید یکی از در دسترس‌ترین عوامل اکسیدکننده در بازار است. این محصول یکی از مواد خام مورد علاقه در صنعت محسوب می‌شود، زیرا به راحتی می‌تواند اکسیژن را برای واکنش با بستر مورد نیاز آزاد کند. علاوه بر این، وزن مولکولی پایین آن یک مزیت عمده نسبت به سایر عوامل اکسیدکننده رایج مانند پرمنگنات پتاسیم و دی کرومات محسوب می‌شود.

چراکه محاسبه و تخمین رفتار هیدروژن پروکسید در طول روندهای صنعتی بسیار ساده‌تر است.

علاوه بر این، هیدروژن پروکسید می‌تواند در طیف وسیعی از املاح آلی، آب و حتی در خود نیز حل شود. بنابراین، از هیدروژن پروکسید می‌توان برای ساخت اسید نیتریک و اسیدسولفوریک در مقیاس بزرگ استفاده کرد که هر دو آن‌ها مواد اولیه مهم صنعتی هستند.

همچنین ببینید: فروش عمده گام رزین و وارد کننده کالیفون صنعتی

2. پردازش و بسته‌بندی آسپتیک

اکسیژن آزاد شده توسط آب اکسیژنه نه‌تنها منبع عالی اکسیداسیون است، بلکه یک ضدعفونی‌کننده هم محسوب می‌شود. بنابراین خواص ضد میکروبی آن مورد توجه صنایع مختلف قرار دارد و برای اکسید کردن صدها محصول صنعتی استفاده می‌شود. این ماده دیواره سلولی میکروبی را اکسید می‌کند که منجر به از بین رفتن آنی آفات مختلف می‌شود. علاوه بر این، یک قاتل برای میکروب‌های مختلف نیز محسوب می‌شود.

سایر ضدعفونی‌کننده‌ها بیشتر روی یک گونه خاص از یک میکروب، متمرکز می‌شوند. اما هیدروژن پروکسید با عملکرد واکنشی خود می‌تواند انواع میکروب‌ها را از بین ببرد.

با در نظر گرفتن این موضوع، تقاضا برای هیدروژن پروکسید در صنایع مختلف بسیار بالا است. از هیدروژن پروکسید برای استریل کردن مناطق آسپتیک در داخل ماشین‌های صنعتی هم استفاده می‌شود. یعنی مناطقی که به صورت دستی قابل دسترسی نیستند.

علاوه بر این، در صنعت بسته‌بندی به عنوان یک عامل استریل‌کننده نیز استفاده می‌شود، یعنی سطوح داخلی مواد بسته‌بندی که در تماس مستقیم با مواد غذایی هستند. این کار باعث می‌شود غذای فرآوری شده بدون آلودگی باقی بماند و از فساد زودرس آن جلوگیری شود.

3. سفیدکننده قند و شکر

شکر قهوه ای و سفید در کنار هم

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که چه چیزی باعث می‌شود قند شما به شکل کریستال‌های سفید خالص باشد؟ آب اکسیژنه علاوه بر اینکه یک عامل اکسیدکننده و ضدعفونی شگفت‌انگیز است، خاصیت سفیدکنندگی بسیار خوبی هم دارد. بنابراین در خانه‌ها نیز برای از بین بردن لکه‌های سرسخت لباس‌ها و کاشی‌ها استفاده می‌شود.

این خاصیت به‌طور گسترده توسط کارخانه‌ها برای سفید کردن قند و شکر مصرفی شما استفاده می‌شود. درواقع شکر خام استخراج‌شده از نیشکر به رنگ قهوه‌ای تیره است. اما پس از مراحل و فرآیندهای بسیار، به عنوان یک کریستال سفید و زیبا ظاهر می‌شود که همه ما آن را می‌شناسیم و دوست داریم. علت اصلی استفاده از هیدروژن پروکسید برای این کار، به غیر سمی بودن آن برمی‌گردد.

زیرا سایر محصولات سفیدکننده، یا سمی هستند یا به راحتی در دسترس قرار ندارند. علاوه بر این، هیدروژن پروکسید از سایر محصولات سفید‌کننده بسیار ارزان‌تر است. این ماده از سایر مواد سفیدکننده مانند کربن فعال یا رزین‌های تبادل یونی بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر محسوب می‌شود. همه این‌ها، هیدروژن پروکسید را به سفیدکننده مورد علاقه در صنایع تبدیل می‌کنند.

4. صنعت خمیر و کاغذ

هیدروژن پروکسید یا همان آب اکسیژنه در صنعت کاغذ سازی

همان‌طور که می‌دانید، کاغذ از درختان به دست می‌آید. با این حال، از همان ابتدا به شکل سفید و صاف در دسترس همگان نیست. کاغذ پس از یک فرآیند دقیق سفید کردن و تغییر، از چوب ساخته می‌شود. ماده سفیدکننده تولید کاغذ بیشتر توسط آب اکسیژنه همه‌کاره تامین می‌شود.

در طول فرآیند تشکیل کاغذ، مواد خام درخت را به خمیر می‌زنند. سپس این خمیر را سفید می‌کنند تا کاغذ رایج مورد استفاده ما درست شود. هیدروژن پروکسید، عامل سفیدکننده هسته در فرآیند خمیر سازی مکانیکی است. وزن مولکولی کم، مقرون‌به‌صرفه بودن و خواص سفیدکنندگی بالا، آن را به بهترین منبع برای صنایع کاغذسازی تبدیل می‌کنند.

علاوه بر این، هنگامی که کاغذ بازیافت می‌شود، هیدروژن پروکسید مسئول جوهر زدایی از صفحات آن است. این ماده مفید می‌تواند کاغذ را از هر گونه جوهر و لکه پاک کند تا دوباره قابل استفاده شود.

5. کاربرد آب اکسیژنه در معادن

هنگامی که یک ماده معدنی از زمین استخراج می‌شود، به شکل سنگ معدنی ناخالص است. ماده معدنی مورد نظر در ابتدا به شکلی سرسختانه به ناخالصی‌هایی مانند پیریت آهن و سولفیدها متصل شده است. راه‌های معمولی و مکانیکی حذف این ناخالصی‌ها، طولانی و دشوار هستند و به دلیل هدر رفتن ماده معدنی در طول فرآیند، از بازده محصول نهایی کاسته می‌شود.

اما هیدروژن پروکسید، راه‌حلی بسیار ساده‌تر و کارآمدتر را برای کمک به صنایع و استخراج محصول مورد نظر آن‌ها از ناخالصی‌ها ارائه می‌دهد. کلید استخراج مواد معدنی با استفاده از هیدروژن پروکسید، در قابلیت اکسیداسیون ترکیب مذکور نهفته است.

صنایعی که از هیدروژن پروکسید برای حذف ناخالصی‌های مس استفاده کرده‌اند، از سهولت این فرآیند تقدیر می‌کنند. علاوه بر این، هیدروژن پروکسید به دلیل روش استخراج کارآمد تا 10 درصد خود به افزایش بازده در محصول نهایی می‌انجامد.

اورانیوم و طلا سایر مواد معدنی مهمی هستند که توسط هیدروژن پروکسید استخراج می‌شوند. هر دو آن‌ها از نظر تجاری و صنعتی عناصر بسیار مهمی هستند. هیدروژن پروکسید به آماده‌سازی غلظت و شسته شدن ناخالصی‌ها از این مواد معدنی کمک می‌کند.

پیشنهاد می‌کنیم صفحه خرید رزین را هم ببینید.

6. لوازم آرایشی، بهداشتی و دارویی

کاربرد هیدروژن پروکسید برای سلامتی، پوست و موارد پزشکی

آب اکسیژنه به دلیل خاصیت سفیدکنندگی و ضدعفونی‌کنندگی عالی خود به طور گسترده در ساخت محصولات آرایشی، بهداشتی و همچنین دارویی استفاده می‌شود. بسیاری از رنگ موهایی که به صورت تجاری تولید می‌شوند، از هیدروژن پروکسید برای دستیابی به ظاهری کاملا طبیعی بهره می‌برند.

هیدروژن پروکسید در صنعت داروسازی نیز یک محصول همه‌کاره است. این ماده به دلیل خواص ضد میکروبی عالی و عمومی آن، در تولید تنتور و پاک‌کننده زخم کاربرد دارد. همچنین جزء شناخته شده در کیت کمک‌های اولیه محسوب می‌شود.

7. تصفیه فاضلاب

به‌طور متوسط، یک فرد روزانه حدود 80 تا 100 گالن آب مصرف می‌کند. اگر این میزان را با 8 میلیارد جمعیت جهان ضرب کنید، با بحران آب مواجه می‌شوید. بنابراین اگر تصفیه مداوم فاضلاب و استفاده مجدد از آب نبود، حیات انسان‌ها مدت‌ها پیش از بین رفته بود!

آب اکسیژنه یکی از مهم‌ترین ابزارهای مورد استفاده در تصفیه فاضلاب است. هیدروژن پروکسید نه‌تنها می‌تواند آب را از باکتری‌ها و میکروب‌های متعدد ضدعفونی کند، بلکه با مواد معدنی مضر مانند مس، روی و مولیبدن موجود در آب نیز واکنش می‌دهد و اکسیداسیون می‌کند.

هیدروژن پروکسید در طول پاک‌سازی خود، به اکسیژن و آب بی‌ضرر تجزیه می‌شود که هر دو جزء اهداف ما هستند. از سوی دیگر، تصفیه آب با کلر نه‌تنها ناکارآمد است، بلکه سمی هم هست. مردم ممکن است پس از مصرف آب کلردار به‌شدت بیمار شوند، مشکلی که در بسیاری از کشورهای جهان سوم دیده می‌شود. چراکه از کاربردهای هیدروژن پروکسید اطلاعی ندارند.

8. سفیدکننده محصولات نساجی

هیدروژن پروکسید علاوه بر سفید کردن شکرها و کاغذها، در از بین بردن لکه‌ها و رنگ‌ها از مواد اولیه پارچه نیز بسیار کاربرد دارد. صنایع نساجی یکی از بزرگ‌ترین صنایع یک کشور است و هیدروژن پروکسید یک منبع ارزان و موثر در سفید کردن مواد اولیه لباس شما محسوب می‌شود.

یکی از این مواد اولیه، پنبه است که به طور طبیعی به رنگ زرد مایل به قهوه‌ای یافت می‌شود. بنابراین، باید تمام لکه‌ها و رنگ‌های آن را پاک کرد تا به لباس‌های سفید و زیبا تبدیل شود. برای چندین دهه از آب اکسیژنه برای سفید کردن پنبه استفاده می‌شود. این ماده در ترکیب با سود سوزآور، سیلیکات سدیم و حرارت به یک سفید‌کننده قوی الیاف پنبه بدل خواهد شد.

9. تمیز کردن مدار در صنعت الکترونیک

هیدروژن پروکسید در صنعت الکترونیک هم یک ابزار بسیار موثر به شمار می‌رود. این ماده در صنعت الکترونیک برای اکسیداسیون و تمیز کردن قسمت‌های مختلف مدارهای الکترونیکی و ماشین‌آلات استفاده می‌شود. علاوه بر این، در اچینگ بردهای مدار چاپی نیز کاربرد دارد. حتی نیمه‌هادی‌هایی که به راحتی تمیز نمی‌شوند نیز از هیدروژن پروکسید با درجه بالا برای تمیز کردن و اکسیداسیون استفاده می‌کنند.

نحوه تولید آب اکسیژنه

نمایی از بطری های آب اکسیژنه

امروزه هیدروژن پروکسید تقریبا به طور انحصاری توسط فرآیند آنتراکینون تولید می‌شود که در سال 1939 توسعه یافت. این فرآیند با احیای آنتراکینون به آنتراهیدروکینون شروع می‌شود. در این فرآیند، اتم‌های هیدروژن حساس گروه‌های هیدروکسی به مولکول اکسیژن منتقل می‌شوند تا هیدروژن پروکسید تولید کنند.

واکنش خالص برای فرآیند کاتالیز شده توسط آنتراکینون به شرح زیر است:

H2 + O2 → H2O2

روش نگهداری آب اکسیژنه

هیدروژن پروکسید را باید در ظرف اصلی محصول، به صورت عمودی، در یک مکان خنک و دارای تهویه و به دور از هرگونه آسیب نگهداری کرد. همچنین این محصول را می‌توان در مخازن ذخیره‌سازی حجیم و ساخته شده از مواد تاییدشده نگهداری کرد. سایر مواد شیمیایی، سوخت یا مواد قابل احتراق را نیز در نزدیکی این ماده ذخیره نکنید.

آب اکسیژنه هنگامی که در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد، به مرور زمان تجزیه می‌شود. این فرآیند تجزیه با اثری از فلزات قلیایی کاتالیز می‌شود. بنابراین، این محصول را باید در ظروف شیشه‌ای یا پلاستیکی با روکش و به دور از نور خورشید نگهداری کرد. همچنین باید از ذرات گردوغبار دور نگه داشته شود، زیرا گرد و غبار می‌تواند تجزیه انفجاری این ترکیب را در پی داشته باشد.

جمع‌بندی | همه چیز در مورد آب اکسیژنه!

آیا آب اکسیژنه همان وایتکس است؟

مهم‌ترین تفاوتی که آب اکسیژنه نسبت به سایر مواد سفیدکننده‌ها مانند وایتکس دارد، این است که به‌هیچ‌وجه محصولات جانبی سمی تولید نمی‌کند. از سوی دیگر، وایتکس به دلیل ترشح کلر مضر در طول روند پاک‌سازی خود شهرت دارد. اما از طرف دیگر، هیدروژن پروکسید در طول روند پاک‌سازی خود به آب و اکسیژن بی‌ضرر تجزیه می‌شود.

آب اکسیژنه باز است یا اسید؟

آب اکسیژنه در اصل خواص یک اسید ضعیف را دارد، با این وجود نمی‌توان از آن به عنوان اسید قوی برای فرایند های شیمیایی نام برد. هرچند که واکنش این ماده با موادی از جنس باز می‌تواند نتیجه بسیار ناخوشایند و خطرناکی داشته باشد.

نقطه جوش و نقطه یخ زدگی آب اکسیژنه (H2O2) چقدر است؟

نقطه‌جوش آن در دمای 150 درجه سانتی‌گراد ارزیابی شده است که تقریبا 50 درجه سانتی‌گراد بالاتر از نقطه‌جوش آب قرار دارد. نقطه یخ‌زدگی این ماده منفی 43 درجه سانتی‌گراد است.

آب اکسیژنه یک ماده شیمیایی همه‌کاره و در دسترس است. این ماده به دلیل خواص اکسیدکنندگی قوی، یک عنصر رایج در بسیاری از محصولات ضدعفونی و پاک‌کننده محسوب می‌شود. در حالی که این ماده کاربردهای بالقوه و مختلفی دارد، افراد باید از آن فقط برای ضدعفونی و کاربردهای امن استفاده کنند.

همچنین باید از قرار گرفتن در معرض غلظت‌های قوی این محصول بپرهیزند.

سعی کردیم در این مقاله همه کاربرد ها و همچنین مهم ترین اطلاعات در مورد آب اکسیژنه یا همان هیدروژن پروکسید را به شما بدهیم. امیدواریم که مقاله برای شما مفید واقع شده باشد!

دیگر منابع:

نویسنده