پترورزین C05

پترورزین C05 در چه حلال هایی قابل حل است؟

رزین‌ ها آن دسته از موادی هستند که در بسیاری از صنایع کاربرد‌های زیادی دارند. پترورزین C05 | هیدروکربن رزین هم یکی از این موادی است که می‌توان آن را در ساخت رنگ، چسب و… به کار برد.

دلیل اصلی کاربرد بالای این ماده در صنایع، چیستی آن است که به‌رغم تغییر شکل فیزیکی مورد استفاده واقع می‌شود. برای به‌کار‌گیری رزین در این نوع، لازم است که ابتدا بدون اینکه ماهیت و خاصیت شیمیایی آن تغییر کند، خاصیت فیزیکی آن را عوض کنید.

می‌توان تعدیل‌کننده و همگن کننده بودن این ماده را به‌عنوان یکی از خصوصیات بارز آن نام برد. برای استفاده از هر نوع رزین لازم است ابتدا آن را درون ماده‌ای حلال حل کنید که پترورزین C05 هم از این قاعده مستثنا نیست.

چیستی و ماهیت پترورزین C05

در وهله اول از چیستی و ماهیت یک مواد، ظاهر آن به چشم می‌خورد. این دسته از رزین به شکل گرانول جامد بوده و به رنگ سفید مایل به زرد تولید می‌شود.

این محصول که به آن رزین نفتی هم گفته می‌شود، غیر سمی بوده و وزن مولکولی بسیار پایینی دارد. با اینکه وزن مولکولی پترورزین C05 پایین است، اما از ترکیب پلیمر‌هایی با وزن مولکولی بالا ساخته شده است.

معمولا افرادی که برای اولین بار با این مسئله مواجه می‌شوند، نمی‌توانند به آسانی آن را درک کنند؛ به نوعی معما چو حل شود آسان گردد.

پترورزین C05 در گروه رزین‌های هیدروکربن قرار دارد. معمولا رزین‌های هیدروکربن انعطاف‌پذیری بالایی داشته و در برابر آب مقاومت زیادی دارند.

محصولات رزینی که در برابر آب مقاوم هستند، در مقایسه با آن‌هایی که در برابر این عنصر مقاومت ندارند، کاربرد بسیار زیاد‌تری خواهند داشت.

می‌توان رزین‌های نفتی را با میزان هیدروکربن‌های موجود در مولکول‌هایشان شناسایی کرد. هیدروکربن‌هایی که در این نوع رزین وجود دارد، از کراکر‌های آلفاتیک تولید شده است.

می‌توان پیپریلن و ایزوپرن را به‌عنوان نمونه‌ای از این کراکر‌های آلفاتیک مثال زد. پترورزین با این ساختار، چسبندگی بالایی داشته و توانایی تثبیت‌کنندگی شیمیایی مناسبی در محیط‌های با میزان اسیدیته بالا و قلیایی را دارد.

قابلیت ترکیب‌شدن پترورزین C05 با دیگر رزین‌ها باعث شده تا کارایی آن در صنعت و دیگر بخش‌ها افزایش یابد. پلیمر‌های ترموپلاستیک آن دسته از پلیمر‌ ها هستند که وقتی به آن‌ها حرارت داده شود، بدون اینکه خاصیت شیمیایی آن‌ها عوض شود، تغییر حالت می‌دهند؛ پترورزین هم در این طبقه‌بندی قرار دارد. پایداری حرارتی بالا، سازگاری، پایداری نوری و… برخی از ویژگی‌های برجسته این محصول هستند.

پترورزین C05

حل شدن این دسته از هیدروکربن رزین در چه حلال هایی امکان پذیر است؟ و بالعکس

برخی از رزین‌ها قابلیت حل شدن در آب را دارند؛ چراکه آب حلالی است که معمولا به‌صورت متعدد و زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ اما جای پترورزین C05 در این قسمت نیست!

این محصول نه‌تنها در آب، بلکه در حلال‌های کتونی و محلول‌های گلیکول هم حل نمی‌شود؛ پس چاره کار چیست؟ برای استفاده از پترورزین باید چه حلال‌هایی را به کار برد؟ در نگاه کلی باید گفت پترورزین C05 را می‌توان تنها در هیدروکربن‌های آروماتیک، استر‌ها و حلال‌های کلردار حل کرد.

زایلین و تولوئن در دسته هیدروکربن‌های آروماتیک قرار داشته و متیلن کلراید جزو حلال‌های کلردار است.

زایلین

 زایلین دارای شکل ظاهری بی‌رنگ و مایع است. این مایع کم‌چرب بوده و دارای 3 ترکیب مجزا است. تمامی این ترکیبات قابل اشتعال بوده و به دلیل ساختاری که به‌عنوان حلال دارند، در صنایع کثیری مورد استفاده واقع می‌شوند و ارزش صنعتی بالایی دارند.

تولوئن

تولوئن که یکی از حلال‌های پترورزین C05 است، شکلی مایع داشته، بی رنگ و اشتعال‌زا است. خاصیت تولوئن همانند خاصیت بنزن بوده، اما خطر کمتری در مقایسه با آن دارد. بوی این حلال همانند بوی تینر است.

متیلن کلراید

این مایع شیمیایی کلردار دارای بویی شیرین و مطبوع، اما سمی است. در زمان حرارت دادن نباید آن را بو کنید؛ چراکه بینی و گلو را به‌شدت تحریک کرده و حتی بر سیستم عصبی مرکزی انسان هم تاثیر منفی می‌گذارد.

استر‌ها

این مواد که مشتقاتی از کربوکسیلیک‌ها هستند، خاصیت انفجاری دارند. استر‌ها دارای پیوند مولکولی هیدروژنی هستند. وجود حلقه بنزنی در استرها موجب شده که در دسته حلال‌های پترورزین C05 قرار بگیرند.

 

پترورزین

خرید آسان پترورزین C05 – هیدروکربن رزین از شرکت بسپارمارکت

فرقی نمی‌کند که در چه صنعتی فعالیت می‌کنید؛ زمانی که نیاز به انواع رزین، رنگ، چسب، کامپوزیت و حلال‌های آن‌ها دارید، کافی است به بسپار مارکت با نشانی https://basparmarket.com/ مراجعه کنید.

بسپارمارکت محصول شما را با روش‌هایی امن و مقرون‌به‌صرفه ارسال خواهد کرد. با توجه به محصولی که قصد سفارش آن را دارید، می‌توانید نمونه‌ای از آن را دریافت کرده و پس از تایید کیفیت، بسته به نیاز خود آن را در مقدار زیاد تهیه کنید.

 

 

دانلود مقاله به صورت PDF

سوالات متداول

آیا واردات و فروش عمده هم دارید؟

بله! شرکت بسپارمارکت در زمینه واردات، تامین و توزیع عمده مواد اولیه صنایع مختلف از جمله صنایع پلیمری، شیمیایی، رنگ و رزین، شوینده و غذایی فعالیت می کند.

شرایط همکاری و فروش چگونه است ؟

لطفا جهت ارتباط با کارشناسان بسپارمارکت با شماره 09120997651 (خانم خلیفه) و 09120733965 (خانم طاهری) در ارتباط باشید.

نویسنده