یکی از مسائلی که قاب‌های پنجره pvc با آن روبرو هستند، زرد شدگی پروفایل‌های pvc است. قاب‌های pvc با قاب‌های upvc متفاوت هستند و احتمال زرد شدن آن‌ها بیشتر از upvc است. البته قاب‌های upvc هم در صورت بی‌کیفیت بودن ممکن است به مرور زمان زرد شوند. با این وجود باز هم می‌توان قاب‌های pvc را به دلیل داشتن نمای زیبا، برای پنجره‌هایی که رو به نور خورشید نیستند پیشنهاد داد.

در ادامه توضیحاتی در مورد قاب‌های pvc می‌دهیم که بهتر بتوان از آن و روش برطرف کردن زردی آن اطلاع پیدا کرد.

روش‌های برطرف کردن زرد شدگی پروفایل‌های pvc

 

 Pvc و تفاوت آن با upvc

Poly vinyl chloride که با اسم مخفف pvc شناخته می‌شود، یک ترموپلاستیک پلیمر است که در صنعت ساختمان سازی هم کاربردهای زیادی پیدا کرده است. مصرف pvc که در صنعت پتروشیمی ساخته می‌شود، روزبه‌روز در جهان افزایش می‌یابد. این ماده مقاوم و انعطاف‌پذیر یکی از بهترین گزینه‌ها برای ساخت درب و پنجره و پروفیل های pvc است. اشعه نور خورشید (UV) باشند و استفاده از مواد اولیه نامرغوب و ضایعات در ساخت درب و پنجره pvc یکی از دلایل عمده زرد شدن این جنس درب و پنجره به مرور زمان است.

تیتان یا دی‌اکسید تیتانیومی از مواد اولیه‌ای است که در ساخت pvc به کار می‌رود. این ماده جایگزین‌های دیگری هم دارد: اما در استاندارد RAL آلمان مورد تأیید نیستند و نمی‌توان از آن‌ها در پروفیل استفاده کرد.

درمورد تفاوت UPVC با PVC هم می‌توان گفت این دو ماده تقریباً یکسان هستند: اما در UPVC از پلاستیک استفاده نشده است و انعطاف‌پذیری کمتری دارد. همچنین UPVC در برابر زرد شدن هم مقاومت بیشتری دارد.

دلیل زرد شدگی پروفایل‌های pvc چیست؟

همان‌طور که در قسمت‌های قبلی ذکر شد پروفیل PVC به دلایل متعددی شروع به تغییر رنگ دادن می‌کند. در ادامه این دلایل را یکجا ذکر می‌کنیم که بتوان روش‌های از بین بردن آن را بررسی کرد.

  • استفاده از مواد اولیه مشابه، نامرغوب و غیراستاندارد به‌جای دی‌اکسید تیتانیوم
  • استفاده از دی‌اکسید تیتانیوم فاقد UV
  • استفاده از غلظت نامناسب دی‌اکسید تیتانیوم
  • آب و هوای نامناسب
  • از دیگر علل زرد شدگی پروفایل‌های pvc، اشعه UV است که در نور خورشید وجود دارد. این اشعه روی رنگدانه‌های موجود در دی‌اکسید تیتانیوم اثر می‌گذارد و باعث از بین رفتن رنگدانه‌ها و در نتیجه زرد شدن درب و پنجره‌ها می‌شود.

در ادامه به راهکارهایی می‌پردازیم که کمک می‌کنند تا پروفیل های یو پی وی سی به مرور زمان و بر اثر اشعه خورشید و عوامل محیطی زرد و بی رنگ نشوند.

خرید رنگ و رزین و کامپوزیت

 

نقش تیتان و آنتی یووی ها در تولید پروفایل pvc

گاهی اوقات در شرایط مشابه، دقیقا دو ساختمان مجاور هم که همزمان از آن‌ها بهره برداری شده است، رنگ درب و پنجره‌هایی از این نوع با هم تفاوت فاحشی دارد. این مسئله نشان می‌دهد که جنس دو پروفیل با هم متفاوت بوده است. همانطور که گفته شد، پروفیل های pvc در برابر اشعه خورشید و uv مقاومت کمی دارند و به مرور زرد رنگ می‌شوند. همین عامل هم سبب می‌شود تا راهکارهایی حین تولید محصولات باکیفیت در نظر گرفته شود تا رنگ این پروفیل‌ها به مرور تغییر چندانی نداشته باشد. دو راهکار برای این منظور مورد توجه قرار می‌گیرند.

·       نقش تیتان r219 در برطرف شدن زردشدگی پروفایل pvc

تیتان r219 یکی از محصولات پرکاربردی است که برای جلوگیری از  زرد شدن  پروفیل‌های pvc  در معرض نور خورشید مورد استفاده قرار می‌گیرد. تیتانیوم دی‌اکسید یک ماده سفید  است که باعث می‌شود تا علاوه بر سفیدتر کردن دانه‌های pvc، خاصیت حفاظتی هم در برابر اشعه خورشید داشته باشد. به همین علت می‌توان از آن برای جلوگیری و رفع زردشدگی پروفیل‌های pvc که کاربرد خارجی دارند مانند پنجره‌ها استفاده کرد.

·       تاثیر استفاده از آنتی یووی 326 در رفع زردی pvc

یکی دیگر از مواردی که در برای پروفایل های pvc و رفع و جلوگیری از زرد شدن آن‌ها موثر است، آنتی‌یووی‌ها هستند. آنتی‌یووی 326  نیز از تاثیر اشعه خورشید بر روی پروفیل جلوگیری کرده و مانع از زرد شدن آن می‌شود. بدین صورت مدت طولانی‌تری پروفیل‌های pvc خود را با همان رنگ سفید و زیبا در اختیار خواهید داشت.

 

خرید تیتان r219 و آنتی یووی‌ها برای زردشدگی پروفایل‌های pvc

استفاده از تیتان r219 و آنتی یووی‌هایی مثل آنتی یووی 326 بهترین و قوی‌ترین راه برای جلوگیری از زرد شدن پروفیل‌های PVC است که از هیچ راه دیگری نمی‌توان آن‌ها را به حالت اولیه بازگرداند. فروشگاه‌های معتبر در این زمینه قابل اعتمادترین مراکز فروش تیتان r219 و آنتی یووی‌های متعدد مانند آنتی یووی 326 هستند. شما می‌توانید با دریافت مشاوره از کارشناسان سایت و خرید محصول کاربردی خود، دغدغه زرد شدگی پروفایل‌های pvc را نداشته باشید.

 

خرید تیتان

نویسنده